Demirkaya Tarım Danışmanlık
demirkayadanismanlik@gmail.com
0 539 437 15 27

Tarımsal

Organik Tarım Nedir?

Organik Tarım Nedir?

Organik Tarım Nedir?

Üretim esnasında kimyasal içerikli katkı ürünlerinden faydalanmadan tamamen doğal bir üretime adım atmak için hedeflenen üretim şekline ‘’Organik tarım’’ adı verilmektedir… Kimyasal ürün destekli çalışmalar ile bir kıyaslama yapıldığında organik tarımda elde edilen başarının bariz bir şekilde üstün olduğu gözlemlenmiş ve üreticiler de bu tarım çeşidine yönlendirilmiştir. Ülkemizde hali hazırda organik tarımı tercih eden binlerce üretici var ancak 1986’lı yıllardan sonra yerli üretim terk edilerek ihracata dayalı çalışmalar bir adım daha öne çıkmıştır.

Organik Tarım Nasıl Yapılır, Yapılmalıdır?

Fide, Fidan ve tohum, organik tarımın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Organik tarım tercihinde bulunan üreticinin, tohum seçiminde ekstra hassasiyet göstermesi gerekiyor. Tercih edilecek tohumun organik yapısı herhangi bir müdahale ile bozulmamış ve değiştirilmemiş olmalıdır.

Bununla birlikte fide seçiminde de dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar mevcuttur… Organik tohum ile birlikte ana bitkiden üretilmiş olması şarttır. Herhangi bir şekilde kimyasal desteği almamış ve ikim koşullarına uyum sağlayacak fide tercihinde bulunulmalıdır.

Yine fidan ve ağaç tercihinde de bu detaylara hassasiyet göstermek gerekiyor ve hormondan uzak tutulması da şarttır.

Organik tarım neticesinde ortaya çıkan ürünler her zaman için daha sağlıklı ve daha besleyicidir. Üretim her ne kadar zahmetli gibi görünse de elde edilen sonuçlar tatmin edici ve her alanda karşılık bulacak nitelikteki çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.

 

DİĞER PROJELER

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin

I